Podzim, babí léto versus nevlídné počasí

Tak a je to tady, září, přichází podzim a s ním i spousta změn. Děti začaly chodit do školky a školy, dny se rychle zkracují a venkovní teploty klesají. Přichází doba, kdy kromě teplých dnů přijdou i ty deštivé a chladné nebo alespoň budou studená rána. Než se vzpamatujeme ze začátku školního roku, budou tu první nachlazení a rýmečky. Bacily se v kolektivu budou kumulovat a míchat, a to našim dětem na zdraví nepřidá. Proto pro vás máme několik tipů, z mamkyn lékárny (testováno na vlastních dětech), které těm vašim malým marodům, ale i vám pomůžou a uleví při nachlazení.

  • Zázvorový čas s medem a citronem – zaručený bojovník s nachlazením. Zázvor, med i citron mají spoustu účinných látek v boji s viry (antiseptické, protizánětlivé účinky).

  • Cibule – cibule v mnoha variantách vám pomůže nejen při nachlazení ale i kašli. Z cibule můžete připravit čaj, sirup anebo ji použít syrovou (nakrájená a položená na talíři dezinfikuje vzduch v místnosti a také tlumí noční dráždivý kašel.

  • Rýmovník – zázračná rostlina s tlustými a chlupatými listy. Ulevuje od rýmy i nachlazení, pomůže vám ve formě čaje, chutného sirupu, masti  či inhalace.
  • Šípkový čaj – obsahuje vysokou dávku vit. C, má silný antioxidační účinek, v kombinaci s medem a citronem pomáhá při nachlazení.
  • Vývar – silný, horký kuřecí nebo slepičí vývar, který v sobě spojuje sílu a energii. Pomůže vám zahřát tělo, dodat mu dostatečné množství bílkovin z masa a vitamínů ze zeleniny, tyto látky pomůžou tělu regenerovat.
  • Česnečka – nejen ve formě polévky ale i syrový česnek vám pomůže od neduhů, Je to přírodní antibiotikum. Kromě antibakteriálních účinků má i dezinfekční, antiparazitní, aj. …
  • Zvýšený přísun tekutin– střídejte bylinkové (heřmánkový, bezový, šípkový, lipový…) a ovocné čaje (černý rybíz, brusinkový, …), dochuťte citronem a medem, které v sobě mají další pomocné látky. Dostatečné množství tekutin pomáhá k čištění těla.
  • Ovesné vločky – oves stejně jako ječmen jsou, možná tak trochu nečekaně, také pomocníci při nachlazení. Oves obsahuje beta-glukany, které mají obrovskou schopnost bojovat s nákazou a posilují imunitu. Navíc působí antioxidačně.
  • Vitamíny  –  zřejmě nikoho z vás nepřekvapí, že zrovna vitamíny patří mezi důležitou součást v boji s nachlazením. Ideální jsou přirozené vitamíny, získané z ovoce a zeleniny. Ovoce a zelenina obsahují nejen velké množství různých vitamínů, ale i antioxidantů.
  • Teplo – není nad teplo. Prohřáté tělo umí zázraky. Pokud děti nemají rády teplou lázeň, dopřejme jim alespoň notnou dávku teplých tekutin a teplého prostředí. Klidně s nimi zalezte do peřin a přečtěte jim třeba pohádku, určitě je to potěší.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *