Norsko, cesta za polární kruh – LOFOTY

Pokud jste v Norsku nikdy nebyli, tak zřejmě ani vaše představa nebude stačit k tomu, aby jste věděli, co vás doopravdy čeká. Minimálně já to takhle měla.

Věděla jsem, že Norsko, konkrétně Lofoty, je místo překrásné přírody, ostrůvků, hor a vody. Ale ve skutečnosti je tohle jen zlomek toho, co vás čeká tváří v tvář.

Na Lofotech (Lofoten) vám totiž vezme dech každý pohled do přírody, protože je čistý a nekonečný. V tom nejbližším místě vás obklopuje krásně zbarvené moře a hned za ním se tyčí štíty hor, za nimi další a další vrcholky nebo nekonečné moře. Mraky, které obestupují ony vrcholky, vás nechají nakouknout a pak vše rychleměnící se obloha zase zahalí, aby vám později ukázala ještě mnohem větší krásu.

Všudypřítomná voda, ve svých rozmanitých formách, vás obklopuje na každém kroku, moře, které umí mít tisíce barev a tváří. Jezera, ve kterých je čirá a čistá voda tak, že se dá pít a láká vás ke koupání. Vodopády padající z vrcholků hor až po potůčky, které se klikatí horskou krajinou a provází vás na vašich výšlapech.

My jsme Lofoty navštívili v půli července, kdy v této oblasti vládne světlo. Co přesně to znamená? Slunce vidíte 24 hodin denně. Ze západu slunce se mávnutím čarovného proutku stává východ slunce. A je to opravdu nádherná podívaná, pro kterou stojí za to zůstat vzhůru.

Díky stále trvajícímu světlu, máte pocit, že vše stíháte. A jak je to se spánkem. Nejdříve jsme měli obavy, že to pro nás bude náročné, a že nás bude světlo rušit: Pravda je někde uprostřed, chodily jsme spát pozdě, až někdy kolem půlnoci. Únava totiž nepřicházela podle toho kolik je hodin a jaké je nebo není světlo, ale spíše s počtem nachozených kilometrů a nastoupaných metrů. No a až jsme šli spát, zatáhli jsme záclonky a únava nás dostihla a spánek přemohl. Výhodou je, že se nikde nezatmíte a domů z výletů dorazíte zaručeně za světla. A až se v noci vzbudíte, nemusíte hledat světlo, které vás doprovodí do koupelny, světlo totiž pořád je 🙂

A co ještě? V Norsku vás na každém kroku doprovází nekonečná pohoda, která všude vyzařuje nejen z kouzelné přírody, ale i z lidí. Pohodové tempo ve městě i na treku, každý si tu vychutnává krásy přírody a možnosti relaxovat. Dýchne to tu snad na každého, dokonce i já se zbrzdila a přistihla se, že relaxuji víc, než jsem zvyklá.

Odjíždím nasycená krásnými zážitky a vzpomínkami, s myšlenkou, že je potřeba, vážit si každého okamžiku a každého kousku přírody. Protože ona tu je dýl než my a my ji k životu potřebujeme. Měli bychom sebe samotné, i své okolí učit, jak se chovat k přírodě šetrněji. Norové se s citem pro eko doslova rodí, berou to jako naprostou samozřejmost. Třídí odpad a souzní s přírodou. Potvrzuje to čistota ve městě i v okolí. Venku nenajdete ledabyle pohozené odpadky, nedoprovází vás po cestičkách a ani mimo ně, nezkrývají se za prvním kamenem a každým stromem.

Další zajímavosti, které stojí za zmínku:

1. Možnost kempování. Kolem moře najdete spoutu míst, kde můžete jen tak rozbalit svůj stan, uprostřed všeho, ať už na pláži, mezi stromy nebo klidně na velkých kamenech, které lemují moře…

2. Vratná záloha na plechovky a PET lahve od nápojů, při placení vám u pokladny za každou plechovku připočítají 2 NOK (1 NOK=2,7 Kč), to zaručí, že plechovky neodhodíte, ale zase pěkně vrátíte.

3. Sušení ryb, v přímořských vesnicích a městech, se obyvatelé od nepaměti živili převážně rybolovem a zpracovnáním ryb a je tomu tak dodnes. Dosvědčují to zvláštní „sušáky“ na ryby, tam se zavěšují dvě tresky svázané k sobě ocasy. Zajímavá podívaná.

4. Placení kartou, je tu samozřejmostí, všude a za vše. Nikdo nebude kroutit hlavou, když budete platit kartou třeba za rohlík, parkování nebo třeba toalety.

5. Dobrá káva, samosebou, v bistru nebo restauraci bude vaše kafe lahodné a plné pěny, podáváné s úsměvem a klidem.

Co dodat, 24-hodinová tma a polární zář mě vyzývá k další návštěvě této okouzlující země.

Severu zdar a snad i naviděnou!

PS: Všechny fotografie nádherné přírody najdete na našem facebooku mamkyn nebo na našem instagramu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *