Jak to mám doma já aneb praní, žehlení, sušení

Ach jo zase plný koš prádla! To je myšlenka, kterou my matky máme pořád. Já teda doufám, že to není jen u nás jako na kolotoči – praní, sušení, žehlení, praní, sušení, žehlení, praní … pak že dovolená:-)

Prací prostředky používáme opravdu často a je tedy logické, že by nás mělo zajímat, z čeho jsou.

Látky ropného původu, chlór, fenoly, sulfáty, parabeny, triclosan nebo syntetické parfémy. To vše najdete v běžných pracích prostředcích. Spousta cizích názvů, ve kterých se málokdo z nás vyzná. Jsou účinné a levné – a také velmi nebezpečné jak pro nás, tak pro přírodu.

Své oblečení v nich sice dobře vypereme, ale zbytky těchto látek v oděvech vždy zůstanou. Oblékneme se a po malých dávkách je dlouhodobě absorbujeme kůží i dechem. Mohou způsobovat alergické reakce, vyrážky či ekzémy.

Skrze odpady se tyto látky dostávají do povrchových i spodních vod. Mají ničivé vlivy na vodní organismy a na přírodu vůbec. A k nám se vždy dostanou zpět. Vodovodním kohoutkem nebo třeba ve formě ryby na talíři.

A jak to mám já:

PRANÍ

Prací gel: Používáme látkové plenky a tak spotřeba pracího gelu je opravdu velká. Vyrábím si jej sama doma. Je to rychlá a velmi levná záležitost!

Postup najdete TADY

Mleté olivové mýdlo: Pokud nemám vyrobený prací gel (což je opravdu málo kdy), použiji mleté olivové mýdlo, které je hlavně účinné na skvrny a výborné na dětské prádlo.

Odolné skvrny: někdy se nám maminkám stane, že si musíme poradit i s odolnou skvrnou. Na bělení se mi osvědčil produkt od firmy Bio-D, který přidám ke gelu při praní ale častěji v něm prádlo namáčím před praním v pračce. Stačí jej opravdu jen trošku a vydrží vám neskutečně dlouho.

Aviváž: Klasickou aviváž se snažím nepoužívat hlavně na dětské oblečení. Na mé a manželovo se přiznám, někdy neodolám. Aviváž si vyrábím taky sama. Opět levná a rychlá záležitost. Pokud chci, aby něco opravdu krásně vonělo, použiji aviváž vyrobenou na bázi přírodních látek.

Postup na výrobu aviváže: 0,5l vody + 0,5l octu + 10 kapek esenciálního oleje podle vlastní volby. Tuto aviváž mi dokonce poradila i pediatrička, když se dceři objevil malý ekzém na nožce z umělého materiálu z ponožek.

Ecoegg: Vajíčko na praní jsem si hned zamilovala. Objevila jsem ho teprve nedávno, ale už teď si u nás doma našlo své místo. Použití je velmi jednoduché – vložíte do bubnu s prádlem. Nepotřebujete už nic dalšího. Žádný prášek, žádný gel, aviváž prostě nic. Je dermatologicky testované, šetrné k přírodě i k naší peněžence. Jedno balení podle výrobce vydrží až na 210 praní cca jeden rok (to ještě nevím – mám jej teprve chvíli:-)). Vajíčko je vhodné pro bílé i barevné prádlo. Doporučuji:-)

Moderní ekologické prací prášky, gely či avivážní prostředky jsou založené na bázi přírodních minerálních látek a rostlinných složek. Jsou netoxické, šetrné k vašemu zdraví a v přírodě kompletně odbouratelné. Vaše prádlo vyperou stejně dobře, díky éterickým olejům krásně voní a jsou cenově dostupné. Vyzkoušejte je.

ŽEHLENÍ A SUŠENÍ

Žehlím klasicky asi jako většina z vás. Jen s tím, že máme doma sušičku. Odpadá tím, žehlení části prádla a zase to šetří energii – hlavně mou. Voda ze sušičky se dá použít jako náhrada destilované vody do žehličky.

Do bubnu sušičky dávám balonky ecozone. Díky nim se kusy prádla od sebe lépe oddělují a zajistí se tak lepší prosušení a kratší doba sušení. Zároveň balonky zamezují mačkání prádla, zjemňují ho a usnadňují žehlení. Nemusíte díky nim používat aviváž. A vydrží vám opravdu dlouho.

Snad jsem vám trošku pomohla a věci, které vám můžou ušetřit čas i peníze přiblížila. Změnu dělejte pomalu a postupně. Podívejte se ještě dnes, který prací prostředek vám doma dochází a zkuste jej nahradit novým a lepším:-)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *