Podzim, babí léto versus nevlídné počasí

Tak a je to tady, září, přichází podzim a s ním i spousta změn. Děti začaly chodit do školky a školy, dny se rychle zkracují a venkovní teploty klesají. Přichází doba, kdy kromě teplých dnů přijdou i ty deštivé a chladné nebo alespoň budou studená rána. Než se vzpamatujeme ze začátku školního roku, budou tu první nachlazení a rýmečky. Bacily se v kolektivu budou kumulovat a míchat, a to našim dětem na zdraví nepřidá. Proto pro vás máme několik tipů, z mamkyn lékárny (testováno na vlastních dětech), které těm vašim malým marodům, ale i vám pomůžou a uleví při nachlazení.

  • Zázvorový čas s medem a citronem – zaručený bojovník s nachlazením. Zázvor, med i citron mají spoustu účinných látek v boji s viry (antiseptické, protizánětlivé účinky).

  • Cibule – cibule v mnoha variantách vám pomůže nejen při nachlazení ale i kašli. Z cibule můžete připravit čaj, sirup anebo ji použít syrovou (nakrájená a položená na talíři dezinfikuje vzduch v místnosti a také tlumí noční dráždivý kašel.

  • Rýmovník – zázračná rostlina s tlustými a chlupatými listy. Ulevuje od rýmy i nachlazení, pomůže vám ve formě čaje, chutného sirupu, masti  či inhalace.
  • Šípkový čaj – obsahuje vysokou dávku vit. C, má silný antioxidační účinek, v kombinaci s medem a citronem pomáhá při nachlazení.
  • Vývar – silný, horký kuřecí nebo slepičí vývar, který v sobě spojuje sílu a energii. Pomůže vám zahřát tělo, dodat mu dostatečné množství bílkovin z masa a vitamínů ze zeleniny, tyto látky pomůžou tělu regenerovat.
  • Česnečka – nejen ve formě polévky ale i syrový česnek vám pomůže od neduhů, Je to přírodní antibiotikum. Kromě antibakteriálních účinků má i dezinfekční, antiparazitní, aj. …
  • Zvýšený přísun tekutin– střídejte bylinkové (heřmánkový, bezový, šípkový, lipový…) a ovocné čaje (černý rybíz, brusinkový, …), dochuťte citronem a medem, které v sobě mají další pomocné látky. Dostatečné množství tekutin pomáhá k čištění těla.
  • Ovesné vločky – oves stejně jako ječmen jsou, možná tak trochu nečekaně, také pomocníci při nachlazení. Oves obsahuje beta-glukany, které mají obrovskou schopnost bojovat s nákazou a posilují imunitu. Navíc působí antioxidačně.
  • Vitamíny  –  zřejmě nikoho z vás nepřekvapí, že zrovna vitamíny patří mezi důležitou součást v boji s nachlazením. Ideální jsou přirozené vitamíny, získané z ovoce a zeleniny. Ovoce a zelenina obsahují nejen velké množství různých vitamínů, ale i antioxidantů.
  • Teplo – není nad teplo. Prohřáté tělo umí zázraky. Pokud děti nemají rády teplou lázeň, dopřejme jim alespoň notnou dávku teplých tekutin a teplého prostředí. Klidně s nimi zalezte do peřin a přečtěte jim třeba pohádku, určitě je to potěší.

Norsko, cesta za polární kruh – LOFOTY

Pokud jste v Norsku nikdy nebyli, tak zřejmě ani vaše představa nebude stačit k tomu, aby jste věděli, co vás doopravdy čeká. Minimálně já to takhle měla.

Věděla jsem, že Norsko, konkrétně Lofoty, je místo překrásné přírody, ostrůvků, hor a vody. Ale ve skutečnosti je tohle jen zlomek toho, co vás čeká tváří v tvář.

Na Lofotech (Lofoten) vám totiž vezme dech každý pohled do přírody, protože je čistý a nekonečný. V tom nejbližším místě vás obklopuje krásně zbarvené moře a hned za ním se tyčí štíty hor, za nimi další a další vrcholky nebo nekonečné moře. Mraky, které obestupují ony vrcholky, vás nechají nakouknout a pak vše rychleměnící se obloha zase zahalí, aby vám později ukázala ještě mnohem větší krásu.

Všudypřítomná voda, ve svých rozmanitých formách, vás obklopuje na každém kroku, moře, které umí mít tisíce barev a tváří. Jezera, ve kterých je čirá a čistá voda tak, že se dá pít a láká vás ke koupání. Vodopády padající z vrcholků hor až po potůčky, které se klikatí horskou krajinou a provází vás na vašich výšlapech.

My jsme Lofoty navštívili v půli července, kdy v této oblasti vládne světlo. Co přesně to znamená? Slunce vidíte 24 hodin denně. Ze západu slunce se mávnutím čarovného proutku stává východ slunce. A je to opravdu nádherná podívaná, pro kterou stojí za to zůstat vzhůru.

Díky stále trvajícímu světlu, máte pocit, že vše stíháte. A jak je to se spánkem. Nejdříve jsme měli obavy, že to pro nás bude náročné, a že nás bude světlo rušit: Pravda je někde uprostřed, chodily jsme spát pozdě, až někdy kolem půlnoci. Únava totiž nepřicházela podle toho kolik je hodin a jaké je nebo není světlo, ale spíše s počtem nachozených kilometrů a nastoupaných metrů. No a až jsme šli spát, zatáhli jsme záclonky a únava nás dostihla a spánek přemohl. Výhodou je, že se nikde nezatmíte a domů z výletů dorazíte zaručeně za světla. A až se v noci vzbudíte, nemusíte hledat světlo, které vás doprovodí do koupelny, světlo totiž pořád je 🙂

A co ještě? V Norsku vás na každém kroku doprovází nekonečná pohoda, která všude vyzařuje nejen z kouzelné přírody, ale i z lidí. Pohodové tempo ve městě i na treku, každý si tu vychutnává krásy přírody a možnosti relaxovat. Dýchne to tu snad na každého, dokonce i já se zbrzdila a přistihla se, že relaxuji víc, než jsem zvyklá.

Odjíždím nasycená krásnými zážitky a vzpomínkami, s myšlenkou, že je potřeba, vážit si každého okamžiku a každého kousku přírody. Protože ona tu je dýl než my a my ji k životu potřebujeme. Měli bychom sebe samotné, i své okolí učit, jak se chovat k přírodě šetrněji. Norové se s citem pro eko doslova rodí, berou to jako naprostou samozřejmost. Třídí odpad a souzní s přírodou. Potvrzuje to čistota ve městě i v okolí. Venku nenajdete ledabyle pohozené odpadky, nedoprovází vás po cestičkách a ani mimo ně, nezkrývají se za prvním kamenem a každým stromem.

Další zajímavosti, které stojí za zmínku:

1. Možnost kempování. Kolem moře najdete spoutu míst, kde můžete jen tak rozbalit svůj stan, uprostřed všeho, ať už na pláži, mezi stromy nebo klidně na velkých kamenech, které lemují moře…

2. Vratná záloha na plechovky a PET lahve od nápojů, při placení vám u pokladny za každou plechovku připočítají 2 NOK (1 NOK=2,7 Kč), to zaručí, že plechovky neodhodíte, ale zase pěkně vrátíte.

3. Sušení ryb, v přímořských vesnicích a městech, se obyvatelé od nepaměti živili převážně rybolovem a zpracovnáním ryb a je tomu tak dodnes. Dosvědčují to zvláštní „sušáky“ na ryby, tam se zavěšují dvě tresky svázané k sobě ocasy. Zajímavá podívaná.

4. Placení kartou, je tu samozřejmostí, všude a za vše. Nikdo nebude kroutit hlavou, když budete platit kartou třeba za rohlík, parkování nebo třeba toalety.

5. Dobrá káva, samosebou, v bistru nebo restauraci bude vaše kafe lahodné a plné pěny, podáváné s úsměvem a klidem.

Co dodat, 24-hodinová tma a polární zář mě vyzývá k další návštěvě této okouzlující země.

Severu zdar a snad i naviděnou!

PS: Všechny fotografie nádherné přírody najdete na našem facebooku mamkyn nebo na našem instagramu.

TOP PRO TOP MAMINKU – PRO TEBE

Poslední měsíc školního roku bývá náročnější – ale konečně začíná léto🍓👙🕶a snad i vy máte před sebou vidinu alespoň několika volnějších dnů, kdy se můžete věnovat sama sobě a pohybu, sportu a oblíbené aktivitě. Něž ale prázdniny naplno odstartují navrhněte si své fitness tričko.

Tričko je velmi z příjemného materiálu.
– prodyšné a pevné zároveň
– funkční materiál, který dýchá i v tom nejteplejším dnu
– vhodné i pro maminky s miminkem v bříšku – materiál vám bříško při cvičení podrží
– tričko je vhodné i pro maminky po porodu
– pro kojící – díky pevné podprsence máte prsa vždy na svém místě – navíc pohodlně nakojíte kdykoliv během cvičení
– tričko si můžete navrhnout sama podle svého vkusu
– šije pro nás maminka na MD a koupí tohoto trička ji podpoříte (je velmi šikovná a tričko je fakt parádní)


Máme pro vás AKCI. 📦🤩
Cena za jeden kus: 599 Kč
Cena za dva kusy – výhodnější: 1148 Kč
A úplně nejlepší je cena za tři kusy 1697 Kč a poštovné ZDARMA


Doporučujeme si koupit trička alespoň dvě. Jednak budete mít na výměnu, když se jedno zrovna pere. Jednak se tak příjemně nosí, že ho nebudete chtít ani vyměnit za jiné z vašeho šatníku a jednak se můžete vyřádit v kombinaci barev:-)


Poštovné je 60 Kč.


Jak postupovat pokud si chcete objednat:

Vyberte si z nabídky barev. Vždy jednu barvu z kategorie FUNKČNÍ TRIČKOVINA a druhou barvu z kategorie FUNKČNÍ ÚPLET. Vyberte si svou velikost z VELIKOSTNÍ TABULKY. Objednávku a počet kusů nám napište do zprávy na FB či IG nebo na mamkyn@mamkyn.cz. Odesíláme do deseti dnů od objednání. Potřebujete s něčím poradit? Ozvěte se!👍✍️👚

Vybírejte a kombinujte – jsme zvědavé na vaši fantazii:-)
Vyberte si svou velikost, kombinaci barev – vždy jedna z Funkční úplet a jedna barva z funkční tričkovina.